Zabytkowy Park Miejski w Legnicy

W pierwszym wpisie serii "Legnica - moje miast" opiszę wam Zabytkowy Park Miejski w Legnicy, który jest na prawdę ciekawym miejscem na terenie mojego miasta. Uważam, że każdy turysta, który ma w planach odwiedzić Legnicę, powinien pospacerować po alejkach cudownego Parku legnickiego. 

Park Miejski w Legnicy to najstarszy i największy legnicki park miejski, położony w centralnej części miasta, liczący około 58 ha powierzchni. Pierwsze wzmianki o gruntach, na których znajduje się dzisiejszy park miejski w Legnicy, sięgają już okresu średniowiecza. Z 1316 r. pochodzą bowiem źródła mówiące o zakupie przez miasto od księcia Bolesława III rozległych łąk przyległych do dzisiejszej ulicy Mickiewicza – błoń. 
Granicę obecnego parku wyznaczają (oglądając mapę zgodnie z ruchem wskazówek zegara): pl. Wilsona, al. Orła Białego, ul. Zielona, ul. Jordana, al. Hetmańska, al. Zygmunta Krasińskiego, rzeka Kaczawa, rzeka Młynówka, ul. Stroma, ul. Mickiewicza, koryto zasypanej części Młynówki, ul. Powstańców Śląskich i ul. Witelona.

Park ucierpiał podczas gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad Legnicą 23 lipca 2009. Kataklizm zniszczył ok. 2,5 tysiąca drzew, a kolejnych 400 poważnie uszkodził. Od lipca do września 2009 r. prowadzono prace porządkowe, także z udziałem mieszkańców miasta (trzykrotnie odbył się czyn społeczny). Urząd Miasta podjął zbiórkę darowizn na odbudowę parku. Jesienią 2009 r. rozpoczęto sadzenie nowych drzew, ufundowanych przez legnickich przedsiębiorców oraz osoby prywatne. W marcu 2010 r. Park Miejski wpisano na listę obiektów zabytkowych.

Źródło tekstu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Miejski_w_Legnicy
Zapraszam na krótką fotorelacje przygotowaną prze ze mnie...


... jedno z wejść do parku...


... takie tablice informacyjne są rozmieszczone w kilku miejscach na terenie parku ...... stadion miejski im. Orła Białego, niestety nie miałam możliwości sfotografowania obiektu w środku ... 


... na terenie parku utworzony został kompleks sportowy, który jest na co dzień otwarty dla zwykłych obywateli ...


... przez nowe nasadzenia park może wydawać się dość młody, jednak należy pamiętać, że został zniszczony przez wichurę, która nawiedziła Legnicę w 2009 roku ...


... Muszla Koncertowa ...


... fontanny ...
... rzeka Kaczawa ...
Park stanowi popularne miejsce imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, spośród których można wymienić:
 • Bieg Lwa Legnickiego,
 • Dni Legnicy,
 • Koncerty Legnickiego Centrum Kultury w muszli koncertowej,
 • Pikniki siatkarskie,
 • Turniej Kowali o Srebrne Klucze Legnicy
 • Festyny i Festiwale

Uwielbiam spędzać wolny czas w Legnickim Parku. Zajmuje on tak duży teren, że gdy się w nim przebywa nie słychać miejskiego hałasu a śpiew ptaków i rozmowy ludzi. Zawsze, gdy mam zły dzień lub po prostu chcę odpocząć wybieram się na dłuższy spacer po parku. 
Bardzo was przepraszam, że wpis pojawia się dopiero dzisiaj, ale byłam wczoraj na poprawinach i impreza nieco się przedłużyła. Po powrocie do domu już nie miałam siły na to, aby włączyć laptopa. Pozdrawiam wszystkich.

Komentarze

 1. wszyscy znajomi z tamtych okolic zawsze zachwycali się tym parkiem i nareszcie rozumiem, czemu tak jest. ;) świetne zdjęcia i naprawdę bardzo klimatyczne miejsce, aż chętnie sama bym tam posiedziała. ;)
  pozdrawiam.
  http://poprostumadusia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce!!
  Na pewno jak odwiedzę Legnicę to do parku wpadnę ;-)

  Zdjęcia robione chyba bardzo wcześnie? że jeszcze nie widać nikogo :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie było tak strasznie wcześnie, około 11:00. ;) Było dość sporo przedszkolaków wtedy w parku.

   Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny oraz komentarze! ;)
Twoja opinia na temat bloga czy zamieszczanych
postów jest dla mnie bardzo ważna. :)

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić kopertę origami?

To ile w końcu kosztuje znaczek na pocztówkę?

Jak zrobić kopertę? #3