Dlaczego warto pisać listy?

Źródło: http://candornews.com/2012/06/18/the-lost-art-of-letter-writing/

W czasach współczesnych mało kto jeszcze piszę listy w tradycyjny sposób. Obecnie ten sposób komunikacji zanika. W dobie komputerów a dokładniej e-mail, czatów czy portali społecznościowych dzięki którymi możemy kontaktować się szybko bez zbędnego czekania!

Listy kojarzone są z osobami starszymi oraz przestarzałym sposobem komunikacji.  Często młodzi ludzie  żyjący coraz szybciej nie mają czasu nawet usiąść wieczorem przy kolekcji i porozmawiać z bliskimi. Nie mówiąc o tym, że listy pochłaniają dużo większość ilość czasu niż wysłania sms’a. Tak, zdradzam się z myślę, że napisanie listu to czasochłonny proces. Jednak dla mnie pisanie listów to magiczny i ponadczasowy sposób porozumiewania się.   Dla mnie pisanie listów to bardzo osobista czynność.  To rytuał dzięki, któremu mogę odpocząć i wyłączyć się od codziennych często męczących spraw.  Siadam przy stoliku biorę w rękę kartkę długopis i przelewam wszystkie myśli na papier. Adresując kopertę, a następnie wrzucając ja do skrzynki, wiem że sprawie na czyjejś twarzy radość.

W czasach, które pędzą do przodu wiele ludzi pragnie zatrzymać się choć na chwilę, aby odetchnąć, złapać oddech przed kolejnym biegiem. 

Zaobserwowałam, że dużo osób w wieku moich rodziców docenia pisanie listów, a nawet tęsknią za czasami, gdy w skrzynce na listy pojawiały się listy z wiadomościami od rodziny czy przyjaciół. Zauważyłam coraz większe zainteresowania tą formą komunikacji u dzieci i młodzieży co bardzo mnie cieszy. Oczywiście nie mówię tu o wszystkich, ale o poszczególnych jednostkach.

Moim zdanie pisanie listów pomaga w rozwoju osobistym. Pomaga wykształcić wiele czynników, które odróżniają nas od reszty. Po przez pisanie listów ćwiczymy pamięć oraz wyobraźnie.  Osobiście listy pomogły mi w nauce języka obcego. Osoby, do których piszę są tak miłe i życzliwe, że poprawiają mi moje błędy.  Wiem, że każdy list jest pisany tylko dla mnie od serca. Pisanie listów z osobami z innych krajów pozwala poznać geografię, kulturę oraz niekiedy język osoby z którą korespondujemy. Każdy kto rozpocznie tradycyjną korespondencje odnajdzie wiele pozytywnych aspektów rozwoju.Warto pisać listy!!

Komentarze

 1. Zgadzam się :) Ładnie napisane, mała krytyczna uwaga: zwróć uwagę na interpunkcję i "ogonki"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę się starać, aby nie zapominać o "ogonkach"!

   Usuń
 2. dobra, dostałam kopa - dziś zacznę moje nowe listy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czasami żałuję, że mamy tak rozwinięte możliwości kontaktu typu sms, mail, facebook. niby to sie przydaje w sytuacjach awaryjnych, ale ludzie często przez to zapominają o tradycyjnej formie korespondencji, a taka ma przecież duszę. portale padną, sms się usuną, a list zostanie zawsze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pomysł na pewną akcję!

   Usuń
  2. pewnie to tymczasowo tajemnica? czekam niecierpliwie zatem na nią :D

   Usuń
  3. Mam pomysł ale muszę ten pomysł dopracować ;D

   Usuń
 4. zgadzam się z tym co napisałaś :) ja nbardzo lubię otrzymywać listy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prowadzenie korespondencji w dużym stopniu ćwiczy cierpliwość. Ja w pisaniu listów lubię to, że trzeba wykazać się plastycznie i dobrym smakiem by przesyłka wyglądała dobrze w środku jak i z zewnątrz. Lubię sprawiać przyjemność adresatom, których znam wkładając do środka rzeczy dopasowane do ich zainteresowań i gustów. Staram się dążyć do tego by wiadomość tworzyła zgraną całość z kopertą, znaczkami i dodatkowymi przedmiotami, które wysyłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Well said. :)
  I also love to have something to wait for; you never know when there's an envelope in the post-box when you open it...

  OdpowiedzUsuń
 7. 100 % się pod tym podpisuje :) ja zazwyczaj ograniczam się do kartek pocztowych, ale na nich też się nieźle rozpisuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z tym,co napisałaś. Osobiście kocham pisanie listów. To naprawdę magiczne,kiedy znajdujemy w skrzynce list napisany przez osobę,która jest xxx kilometrów od nas. Mam nadzieję,że nadejdzie chwila, gdy ludzie młodzi będą cenili korespondencję tradycyjną bardziej niż elektroniczną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja też mam taką nadzieję. Dlatego też prowadzę bloga, aby pokazać ludziom czym może być korespondencja tradycyjna.

   Usuń
 9. Pisanie listów jest świetne <3 Uwielbiam to robić :) Moja rodzina też cieszy się z takiego hobby :) szczególnie babcia, która często opowiada mi jak to sama pisała listy z przyjacielem :))

  http://dream-to-be-somebody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziś mam 15 lat, ale od zawsze lubiłam pisać listy. Najpierw do rodziców, potem do koleżanek z drugiego końca miasta, obecnie - z drugiego końca Polski. Chciałabym również znaleźć taką osobę zza granicy! Pisanie listów to naprawdę świetna sprawa. Mam nadzieję, że "moda" na to powróci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja już unikam pisania tylko na gg i fb, raczej stawiam na kontakty w realu :)) a listy są bliższe temu niż sms :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna notka, czytam twojego bloga od dawna stercz dopiero to zauważyłam ;) zainspirowałaś mnie do napisania czegoś od siebie wiec wklejam link http://zeswojejperspektywy.blogspot.com co prawda dopiero mój blog powstał ale liczę na dalsze inspiracje ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny oraz komentarze! ;)
Twoja opinia na temat bloga czy zamieszczanych
postów jest dla mnie bardzo ważna. :)

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić kopertę origami?

Jak zrobić kopertę? #3

To ile w końcu kosztuje znaczek na pocztówkę?