Nepal

Witajcie kochani! 
Dzisiaj w skrzynce czekała na mnie prawdziwa niespodzianka! Pocztówka z Nepalu. Bardzo mnie ucieszyła, gdyż już od dawna nie otrzymałam, żadnych nowości czy to z wymian prywatnych czy z postcrossingu. Dzięki niej postanowiłam zaglądnąć na kilka stron internetowych, które zabrały mnie w magiczną podróż po tym piękny i tajemniczym kraju. 


Nepal – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.

Ponad 80% powierzchni kraju pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m n.p.m. W północnej części panuje klimat górski, a w południowej zwrotnikowy monsunowy. Kraj ten jest nieustannie odwiedzany przez rzesze alpinistów pragnących zmierzyć się z najwyższymi szczytami świata.
Południową część kraju zajmują wyżyny i tereny pagórkowate pokryte dżunglą oraz północny skraj Niziny Hindustańskiej (tzw. Teraj). Na północy rozciąga się główny łańcuch Himalajów (Himalaje Wysokie) z najwyższym szczytem świata,Czomolungmą (Mount Everest) – 8848 m n.p.m. oraz siedmioma innymi ośmiotysięcznikami. W środkowej części kraju leżą Himalaje Małe o średniej wysokości 2400–4300 m n.p.m. z licznymi kotlinami (Dolina Katmandu jest wśród nich największa). W północno-wschodnim rejonie kraju leży wysokogórski Park Narodowy Sagarmatha, zaś wokół masywu Annapurny utworzono Obszar Chroniony Annapurny. Większość rzek Nepalu płynie z północy na południe i wpada do Gangesu. Trzy główne rzeki to: Karnali, Kosi i Narayani.
Ze względu na warunki naturalne Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Liczba ludności jak na obszar o niedostępnym krajobrazie przekracza 28 milionów. Średnia gęstość zaludnienia kraju to 203 osoby/km², choć w Dolinie Katmandu sięga ona 600 osób/km². Oprócz stolicy innymi dużymi miastami są Patan (inaczej Lalitpur),Biratnagar, Bhaktapur, Pokhara i Dharan. Całkowita długość granic Nepalu to 2926 km, z czego 42% stanowi granica z Chinami, a 58% z Indiami. Wzdłuż granic rozciągają się wysokie pasma górskie, skutecznie izolujące kraj od wpływów zewnętrznych. Himalaje izolują Nepal od Tybetu i Chin, a góry Mahabharat od Indii.


Tekst źródłowy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nepal

Komentarze

 1. Gratuluję nowego kraju! :) Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pocztówka piękna! To prawdziwa przyjemność dostać przesyłkę z tak odległego i trudnego do zdobycia kraju.

  OdpowiedzUsuń
 3. kochana masz świetny blog ! ♥
  jestem u Ciebie chyba po raz pierwszy prawda? Ale na pewno nie ostatni ! ;*
  zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. 80% to góry i to jeszcze kilku tysięczniki - dla mnie to byłby raj na ziemi!!! :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj! Przypadkiem weszłam na twojego bloga i bardzo mnie zainteresował. Poczytałam co nieco o postcrossing, pocztówkach, gdzie można je kupić i dziś przyszły zamówione z pastallove. Niestety są one "pionowe" i mam problem, gdzie napisać adres, czy na górze czy na dole. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :)

  Natalia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :-)
   Ja, na pocztówkach z Postallove, piszę adres na dole. Tam gdzie są narysowane linie. Po prawej zostawiam nieco miejsca na znaczek. Jak dotąd wszystkie tak wypisane pocztówki trafiały do adresatów.

   Usuń
 6. Oh, długą dość podróż musiała odbyć. Nepal kojarzę oczywiście z Himalajami, ale też z najniebezpieczniejszym lotniskiem świata. Za takie bowiem uważa się lotnisko Lukla.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zauważyłam, że pocztówki z Nepalu mają na dole po prawej stronie ten sam znaczek- flagę i nazwę kraju.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna pocztówka :) Bardzo lubię twój blog. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z postcrossingiem był on najczęściej przeze mnie odwiedzanym. Dziś założyłam własnego, może zechciałabyś zerknąć i ewentualnie mi coś podpowiedzieć? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. WOW! Piękna pocztówka z tak zagadkowego kraju *.*

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna perełka w kolekcji. Oczywiście zazdroszczę :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny oraz komentarze! ;)
Twoja opinia na temat bloga czy zamieszczanych
postów jest dla mnie bardzo ważna. :)

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić kopertę origami?

To ile w końcu kosztuje znaczek na pocztówkę?

Jak zrobić kopertę? #3