Postcrossing

Postanowiłam stworzyć  tego posta z myślą o osobach, które nie uczestniczą w projekcie postcrossing lub chciałyby rozpocząć pocztówkową przygodę. Chcę przybliżyć wam trochę zasady projektu oraz na czym polega moje hobby. Opiszę wszystkie zagadnienia opierające się na własnych doświadczeniach. 


Czym jest postcrossing?
Według twórców jest to projekt umożliwiający wymianę pocztówek z osobami mieszkającymi na całym świecie. Moim zdaniem idea projektu jest bardzo dobra i pomysłowa. W erze internetu coraz częściej zapominamy o tradycyjnych metodach przekazywania informacji. Mało kto wysyła pocztówki z wakacji lub na święta. Twórcy projektu chcą uświadomić społeczeństwo, że taka forma komunikacji nie zaniknęła i może być bardzo fają zabawą i pasją na całe życie.

www.postcrossing.com

Kilka słów na początek. Strona jest anglojęzyczna, co może na początku zniechęcić osoby, które kiepsko radzą sobie z językiem angielskim. Bez obaw strona jest skonstruowana tak, aby każdy potrafił się w niej odnaleźć. 
Przyjęte jest, że uniwersalnym językiem jest angielski, dlatego profil uzupełniamy w tym języku. Pocztówki również wypisujemy po angielsku. Wiele osób zadaje mi pytanie czemu nie mogą wypisać pocztówki po polsku. Odpowiedz jest prosta. Osoba, która otrzyma od nas wiadomość nie zrozumie przekazu. Wyobraźcie sobie, że dostajecie pocztówkę z Chin wypisaną po chińsku "krzaczkami". Każdy może się zarejestrować, jednak jeśli jesteś osobą niepełnoletnią najlepiej jest porozmawiać ze swoimi opiekunami i uprzedzić, że niedługo zaczniecie dostawać rożnego rodzaju pocztówki. 

Ile to kosztuje?
Samo założenie konta na stronie postcrossing.com jest całkowicie darmowe. Jednak musimy liczyć się z tym, że pokrywamy koszt pocztówki oraz znaczka.
Pocztówki możemy zakupić w cenie od 0,50zł do nawet 10zł. Ja kupuje pocztówki, które nie przekraczają ceny 1,50zł.
Najdroższe są znaki zagraniczne. 

Ekonomiczny = 5,20zł  
Priorytet = 6,00zł  

Znaczki możecie zakupić na poczcie lub na stronie http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5.

Ja polecam wam wysyłać priorytetem, gdyż jest mniejsza szansa zaginięcia pocztówki. Tak, musimy się również liczyć z tym, że nasz pocztówka może zaginąć. 


Poważnie przemyślałem/łam założenie konta, ale nie wiem jak to zrobić!
Założenie konto jest bardzo proste.
Wchodzimy na stronę http://www.postcrossing.com/  następnie klikamy na Sing Up lub Create your tree account.
Wypełniamy wszystkie pola ważne jest, abyście podali swój aktualny email oraz dokładny adres zamieszkania. Następnie powinniśmy otrzymać email aktywacyjny. 
Jeśli długo czekacie na email aktywacyjny konto polecam zaglądnąć do "SPAM". Gotowe! Teraz możecie wylosować swój pierwszy adres, na który wyślecie pocztówkę. 


Boje się podać swój adres zamieszkania!
Twój adres nie zostanie wyświetlony publicznie! Dostanie go tylko ta osoba, która go wylosuje i wyślę ci pocztówkę.  Gdy pocztówka dojdzie do ciebie twój adres znika, a w jego miejsce pojawią się informacje np. ile dni szła nasza pocztówka. 
Jeśli na prawdę obawiacie się o swój adres to zapytajcie na swojej poczcie czy jest możliwość założenie skrytki pocztowej. 


Mam już konto, co teraz mam zrobić ?
Po zalogowaniu się na swoje konto, możemy pobawić się w ustawieniach oraz uzupełnić swój profil. W profilu możecie napisać kilka słów o osobie oraz jakie kartki chcielibyście otrzymywać, możecie również dodać awatar.  Możemy zaznaczyć różne opcje np. Nie chcę dostawać pocztówek z rodzimego kraju, albo aby losowane kraje nie powtarzały się.

Chcę wysłać pocztówkę jak to zrobić ?
Na początku możecie wylosować 5 adresów. Ten limit z czasem się zwiększy. Ja obecnie mogę wylosować 14 adresów.
Aby wysłać pocztówkę musisz wylosować adres. Wchodzisz na swój profil i na niebieskim pasku po lewej stronie klikasz Send a postcard. Wyskoczy ci mały regulamin, który należy zaakceptować, następnie klikamy na Request address. Czekamy, aż system wylosuje nam adres. Wtedy siedzę jak na szpilkach bo jestem ciekawa kogo i jaki kraj tym razem system mi wylosuje.  Następną stroną jaka powinna wyskoczyć będzie to strona z adresem oraz numerem ID. Numer ID jest bardzo ważny – obowiązkowo musimy wpisać go na pocztówkę!. 
Możemy bez problemu zaglądnąć na profil wylosowanej osoby i sprawdzić jaki pocztówki preferuje jeśli ma to wyszczególnione w profilu. 
Teraz wybieramy pocztówkę, wypisujemy ją pamiętając o poprawnym wypisaniu adresu oraz obowiązkowym wpisaniu numeru ID. Teraz pozostaje nam czekać, aż pocztówka dojdzie do adresata i zostanie zarejestrowana.  Nie możemy śledzić naszej pocztówki.

Skąd będę wiedzieć, że moja pocztówka dotarła?
Gdy adresat zarejestruje naszą pocztówkę otrzymamy powiadomienie na meila, którego podajecie przy rejestracji oraz system od razu wyświetli nam to w profilu. Gdy nasza pocztówka dotrze i zostanie zarejestrowana, wtedy wasz adres trafia do maszyny losującej. Nie możemy sprawdzić, kto wylosował nasz adres.   Na tym polega cała zabawa, że dowiadujemy się kto wysłał nam kartkę dopiero wtedy, gdy otworzymy skrzynkę. 
Gdy któraś z twoich pocztówek dotrze wtedy odblokowuje się miejsce na kolejny adres i wtedy możesz losować ponownie.

Huuura dostałem/łam pierwszą pocztówkę! Co mam teraz z nią zrobić?
Twoja pocztówka powinna posiadać numer ID kraju z którego do nas przywędrowała. 
Dwie pierwsze litery numeru oznaczają kraj, polski numer ID rozpoczyna się od PL. Kolejne są liczby, które oznaczają liczbę pocztówek wysłanych przez dany kraj. Polski numer Id wygląda na przykład tak: PL-111111
Powinniśmy od razu zarejestrować otrzymaną pocztówkę. Wchodzimy na nas profil i klikamy Register a postcard . W pierwszym okienku wybieramy państwo ( dwie pierwsze listy kodu), następnie wpisujemy numer. U dołu mamy okienko, w którym możemy podziękować nadawcy za pocztówkę.
Pamiętajcie, że osoba po drugiej stronie również starała się wybrać dla was piękną pocztówkę oraz wydała pieniądze i swój czas. Musicie pamiętać, aby nie zwlekać z zarejestrowaniem pocztówki, gdyż ta osoba czeka na odblokowanie slotu ( miejsce na wylosowanie nowego adresu). 

Jaki korzyści płyną z projektu?
Macie możliwość otrzymania pocztówek z najróżniejszych krajów na całym świecie. Ja posiadam w mojej kolekcji pocztówki np. z Indii, Japonii, USA, Filipin, Tunezji czy Peru . Wasza wiedza geograficzna zacznie się rozrośnie.  Macie możliwość zaprzyjaźnienia się z osobami z zagranicy.  Projekt bardzo pomógł mi rozwinąć zdolności językowe zwłaszcza jeśli chodzi o język angielski. Jest wiele innych korzyści, które możecie odkryć sami dołączając do projektu.

Jeśli nie interesuje się wysyłanie i otrzymywanie pocztówek lub wiesz, że szybko ci się znudzi, proszę nie zakładaj konta!


 Jeśli masz jakiekolwiek pytania to śmiało pytaj w komentarzu lub napisz meila: pocztowki.ag@o2.pl

Komentarze

 1. Hej! Mam pytanie, czy zamiast jednego (okropnie zresztą wyglądającego) znaczka za 5 zł, można nakleić kilka składających się na tę kwotę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak. Ważne jest tylko, aby składanka znaczków razem wynosiła 5zł. :)

   Usuń
 2. Mam pytanko :) Czy konto jest ileś tam aktywne, czy po jakimś czasie można zrezygnować z uczestniczenia w tym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można zablokować konto. Wtedy nikt nie będzie losować twojego adresu. Można też napisać prośbę o usunięcie konta.
   :)

   Usuń
 3. Witam, właśnie przypadkowo natknęłam się na ten post i mam kilka pytań. Czy mail jest jeszcze aktualny? :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny oraz komentarze! ;)
Twoja opinia na temat bloga czy zamieszczanych
postów jest dla mnie bardzo ważna. :)

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić kopertę origami?

Jak zrobić kopertę? #3

To ile w końcu kosztuje znaczek na pocztówkę?